SCANIA


Scania

ScaniaScania VabisPrvopočátky společnosti Scania se píšou od roku 1900, kdy byla založena firma Maskinfabriks AB Scania ve městě Malmö na jihu Švédska. Základní činností nové společnosti byly těžké strojírenství a výroba osobních a nákladních automobilů. V roce 1911 se Scania spojila s Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje, firmou, která byla založena už v roce 1891 a také se zabývala produkcí užitkových automobilů.

Postupem času se firma zformovala, sjednotila výrobu a konečné jméno společnosti bylo AB Scania-Vabis. Před a během druhé světové války měla mimo jiné i nějaké armádní zakázky, ale po roce 1945 se firma dostala do finanční krize. V 50. letech 20. století se firma lehce transformovala a z výrobní společnosti se stal importér vozů Volkswagen pro celý skandinávský Scania Vabis L56poloostrov. Změnil se i název, firma Scania-Vabis vytvořila pro dovoz vozů dceřinou společnost Svenska Volkswagen AB.

Další přelomový rok pro vývoj Scanie byl 1969. Tehdy se AB Scania-Vabis spojila s Scania B75výrobcem osobních automobilů, firmou SAAB. Dceřiná společnost, importér vozů Volkswagen, se oddělila a přejmenovala na V.A.G. Sverige AB. Korporace SAAB-SCANIA fungovala velmi dobře, Saab pracoval na osobních autech, kdežto Scania se specializovala na výrobu kamiónů a autobusů. Další převrat přišel až v roce 1995, kdy se firmy oddělily a vznikla samostatná společnost Scania AB, která funguje až do dneška.

Scania 1V roce 1999 chtěla Scania koupit majoritní balík akcií firmy Volvo od amerického Fordu, ale této transakci zabránila Evropská unie z obavy, aby nevznikl severoevropský monopol na výrobu lehkých užitkových aut, dodávek, kamiónů a autobusů.

V současné době je největším akcionářem firmy Scania německý koncern Volkswagen, který si drží 18,7 % kapitálu a připadá mu 34 % hlasovacích práv. Mezi další velké podílníky patří finanční skupina Investor AB (20 % hlasovacích práv) a společnost MAN AG, která si drží 14,8 % hlasovacích práv. Samotná Scania se postupem času opět vrátila ke specializované výrobě velkých kamiónů a autobusů. Své produkty vyváží do více než 70 států po celém světě. Firma se rozrostla do nadnárodní společnosti a výrobní haly či celé divize můžete najít v Argentině, Brazílii, USA, Tanzanii, Holandsku nebo Zimbabwe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek